MENU

Jak leczyc ziolami

24 września 2013 • Zioła

Jak należy leczyć ziołami? Przede wszystkim wskazana jest ostrożność. Owszem, warto docenić lecznicze działanie naturalnych preparatów, jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że zioła nie poradzą sobie z każdego rodzaju dolegliwością. Przy chorobach cięższych, ogólnoustrojowych, przewlekłych ziołowe środki mogą stanowić pewnego rodzaju uzupełnienie, jednak nie trzon terapii. Leczenie ziołami nie jest wbrew pozorom tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ziołowe leki są ogólnodostępne, można je nabyć bez recepty zarówno w aptekach jak i sklepach zielarskich. Co interesujące, wiele z ziół ma niezwykle szerokie zastosowanie.

Najpopularniejsze zioła lecznicze.

Przykładem może być rumianek, który nie tylko wspiera układ trawienny, ale także posiada właściwości ściągające i antyseptyczne (tak przydatne w walce z trądzikiem czy łojotokiem). Innym ziołem „multifunkcyjnym” jest szałwia – zalecana jako element profilaktyki przeciwmiażdżycowej i przeciwnowotworowej, ale jako element kuracji kosmetycznych (np. wzmacniających włosy). Także żeń-szeń ma bardzo wszechstronne działanie – wzmacnia układ odpornościowy, korzystnie oddziałuje na umiejętność koncentracji, na sprawność psychofizyczną, witalność organizmu, a także na…potencję. Leczenie ziołami współcześnie jest o tyle ułatwione, że preparaty można przygotować samemu, ale nie jest to koniecznością.

Przygotowywanie naparów.

Wygodnym rozwiązaniem jest nabycie półproduktów – czyli ziół suszonych, z których powstają później napary, odwary, maceraty, ale także płukanki, kompresy, kąpiele, maseczki i inne zarówno lecznicze, jak i upiększające preparaty. Ziołami można leczyć niektóre schorzenia. Jednak trzeba się przy tym uzbroić w cierpliwość, efekty nie są bowiem natychmiastowe, lecz wymagają systematycznego powtarzania zabiegów pielęgnacyjnych.

Powiązane artykuły

Comments are closed.

« »